Iako smo na sredini ljetne sezone, savjeti za zdravlje su uvijek potrebni,posebno kad govorimo o ljetnim “smetnjama” koje nam mogu ugroziti kvalitetan ugođaj godišnjeg odmora.
Crijevne Viroze / Dijareja /Povraćanje
Vrlo česta pojava na putovanjima su crijevne viroze, virusi napadaju probavni sustav i vrlo je jedinstvena reakcija kod svakog od nas. Najvažniji savjet je rehidracija – bez obzira koliko Vas stimulira da izbacivanje sadržaja – pročisiti ćete organizam i spriječiti daljnji razvoj viroze na dišne organe jer virus ostaje u tijelu, stvara višak sluzi koja se akumulira poglavito u gornjim dišnim putevima.
Također savjet da se pije lagani čaj ( menta, kamilica ) , jede lagana kuhana hrana ( riža) ili čak u ekstremniijim situacijama dijareje – pije rižina sluz.
Od preparata koji bi Vam mogli vrlo brzo pomoći tu su crni ugljen, probiotici. Donosimo neke od savjeta:
Upala mokraćnog mjehura ( cistitis )
Klima u automobilima i prostorima koja čini veliku razliku sa vanjskom temperaturom, mokri kupaći kostimi koje ne presvlačimo redovito, propuh i znojenje te kupanje u onečišćenoj vodi ujedno i učestaliji intimni odnosti – sve su to uzroci pada imuniteta i prolaska bakterija do mokraćnog kanala,a nekad i do bubrega ukoliko upalu ne suzbijete na početku.
Ciljevi liječenja su povlačenje tegoba, odnosno “sterilizacija” mokraće u bolesnika s bakterijama u mokraći, a bez prisutnih simptoma.
Ukoliko djelujete odmah, sugeriramo proizvode na bazi brusnice,vitamina C i d-manoze,ukoliko Vam odgovaraju ipak više pripravci na bazi čaja UVIN, pripazite da ih ne koristite sa brusnicom tj d-manozom. Moguća je i kombinacija ali npr UVIN čaj popodne a ujutro i navečer brusnica / d-manoza/ C vitamin.
Dehidracija
Vrlo česta pojava ljeti je dehidracija koju ne prepoznajemo odmah, a neki od simptoma su : glavobolja,suhoća usne šupljine, smanjeno znojenje, smanjeno uriniranje, urin intenzivnije žute boje od normalne, nizak tlak, pospanost, vrtoglavica, temperatura koja je možda povezana sa nekim virusom ili bakterijskom upalom a dovodi do dehidracije.
Trovanje hranom
Trovanje hranom nastaje unutar 1 do 36 sati nakon konzumacije onečišćene hrane, a očituje se pojavom jednog ili više sljedećih simptoma: mučnine, povraćanja, bolova u trbuhu, proljeva, glavobolje i opće slabosti. Simptomi obično traju od jednog do sedam dana.
Trovanje hranom mogu uzrokovati: bakterije ili njihovi toksini koji se uslijed neprimjerene pripreme i pohrane namirnica nađu u hrani, virusi, kemikalije poput insekticida i herbicida, metali kao što su olovo, živa i kadmij, otrovne biljke kao što su velebilje i nejestive gljive, drugi kontaminanti kao što su mikotoksini, ostaci veterinarskih lijekova itd.
Danas, najčešća trovanja hranom su trovanja hranom kontaminiranom Norovirusom, zatim bakterijama, među kojima se ističe Salmonella kao najčešći bakterijski uzročnik trovanja hranom.
Najbitnije je što prije potražiti liječničku pomoć,a nije loše imati pri ruci ugljen kao za ljubimce ukoliko se pojavi dijareja – te naravno i probiotik.
Alergije
Ukoliko boravimo u prirodi uvijek je uza sebe potrebno imati neki antihistaminik – na tržištu postoji nekoliko vrsta i proizvoda koji se mogu kupiti bez recepta,međutim da bismo suzbili mogućnost alergijskih reakcija na ubode i reakcije na sunce uvijek je dobro imati uz sebe neke od proizvoda:
https://www.biooazazdravlja.hr/proizvod/kalinij-ulje-crnog-kumina-30ml/
Zatvor
Iscrpljenost
*članak napravljen u suradnji sa biljnom ljekarnom : BIO OAZA ZDRAVLJA
foto: marissa-grootes / PR