Reakcije kože lica na niskim temperaturama možemo usporediti sa reakcijama tijela dok smo pothlađeni.
Poznato nam je da tijelo ima svoj obrambeni mehanizam, isto tako se i koža brani u uvjetima kao što su niske temperature, vjetar i zimsko tj rano proljetno sunce – aktivira se hiperprodukcija stanica što na površini koža zadržava veliki broj odumrlih i otuda pojava i naziv površinski dehidrirana koža.
Intenzivno dehidriranje i starenje kože ne uzrokuju samo vjetar, sunce i hladnoća već i nagli prijelazi na visoke temperature i suhi zrak u grijanim prostorijama te naglo izlaganje ranoproljetnom suncu.
Navedeni sloj odumrlih stanica kožu i štiti,stoga preporučamo proizvode koji će održati normalni pH i zaštiti epidermalni sloj kože tj potaknuti revitalizaciju – optimalno odbacivanje odumrlih i stvaranje novih stanica u koži.
Kako pomoći obrambenom mehanizmu kože ?
Vašoj koži također treba dodatna zaštita i snaga.
Snagu koža dobiva prvenstveno iz hranjivih proizvoda za njegu kože i u prvom redu tu mislimo na teksture koje su napravljene sa visokim udjelom hranjivih sastojaka tj hranjivih ulja, a razlikujemo ih po inovativnim supstancama i procesima emulzifikacije što im uvjetuje i cijenu i izdašnost odnosno količinu koja je potrebna da zadovolji dnevne potrebe.
Određeni brandovi ulažu u marketing, ali u većini slučajeva dobivamo pravu vrijednost za novac – jedina greška može biti u našem krivom izboru proizvoda.
Istražujući koju kremu ili / i emulziju izabrati – moramo znati neke osnovne činjenice :
- imamo li alergije ? ( najčešći alergeni su : salicilati, kamilica itd..)
- imamo li iritacije ? ( često se javljaju samo laganja peckanja koja prolaze u roku 5- 15 minuta ili izlaze sitni prištići kroz koje se koža “čisti”) – uvijek provjerite da li organizam prolazi kroz neuobičajene periode,da li ste promijenili ishranu ili koristite dulje vrijeme neke lijekove / preparate za čišćenje jetre ili imate masnu jetru ili joj je potreban hitni detox ( korigirajte prehranu i koristite puno artičoke,krastavaca ,limuna i celera te obvezno 3-4 litre vode,izbjegavajući šećer,alkohol,kavu. Ujedno savjetujemo probiotike i prebiotike).
- Vrlo bitno je ustanoviti oporavljate li se od viroze ,imate li peludnu alergiju kada je koža osjetljivija više nego inače
- da li smo skloni dermatitisu ,atopijskom dermatitisu ili psorijazi – u tom slučaju je obvezan pregled dermatologa i savjet nutricioniste.
” zaštite obvezno kožu lica i sve izložene dijelove kože, posebna intenzivna zaštita je potrebna tijekom izlaganja prvom velikom suncu čak i na zimovanju ( što veći zaštitni faktor SPF – najbolje na bazi titanovog dioksida”
Pripazite da kremu ne stavljate netom prije izlaska iz kuće obzirom da vlaga u kremi može doprinijeti naglom hlađenju kože lica.
“samo redovito njegovana koža je lijepa koža”
Niste ljubitelj tekućeg pudera ?
Razmislite još jednom prije nego odbacite hranjivi i hidratantni make up sa zaštitnim faktorom – opet izaberite masnije, gušće teksture nego tijekom izlaganja visokim temepraturama i koristite ih i u proljeće kako bi spriječili hiperpigmentaciju kojoj smo skloniji tijekom izlaganja prvim intenzivnijim zrakama sunca u prljeće.